אודות פורום אמפטיה

פורום אמפטיה

פורום אמפטיה, הפורום הפסיכולוגי ליעוץ הדרכה וטיפול להורים (ע"ר), הוקם ביוני 2019 כמענה לצורך מהשטח של פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים וותיקים העובדים עם הורים.

את הפורום מובילים ד"ר דרור אורן (פסיכולוג, מדריך בחטיבות הקלינית והחינוכית) וגב׳ הדס רון גל (פסיכולוגית חינוכית מומחית) השותפים לחזון קידום התחום.

הפורום נועד להיות בית לפסיכולוגים מתוך מטרה לקדם, לפתח ולהעמיק את ההכשרה האינטגרטיבית בתחום ולהוות אכסניה למגוון תיאוריות לגבי הורות, גישות התערבות ייעוץ, הדרכה וטיפול בהורים.

לאגם תפיסות שנשענות על ניסיון קליני מתחומי ההתמחויות השונות וידע אקדמי ומחקרי מבוסס ומעודכן ולשפר את המענה המקצועי של המטפלים בהורים הן בשדה הציבורי והן בקליניקה הפרטית. לשם כך פורום אמפטי"ה מתמקד בשלוש מטרות מרכזיות:

  1. קידום תחום העבודה הטיפולית עם הורים כדיסיפלינה מקצועית.
  2. יצירת קהילה של מטפלי הורים והעמקה ההכשרה המקצועית של פסיכולוגים ופסיכותרפסטים מטפלים ושל אנשי בריאות וחינוך הפועלים עם הורים
  3. שיפור והרחבת המידע והסיוע הפסיכולוגי להורים בישראל. הנגשת התחום לקהל הרחב למען העלאת הרווחה הנפשית של הורים (ילדים ומשפחות בכלל).

מובילי הפורום

את הפורום מובילים בשיתוף הדס רון גל ודרור אורן.

הדס רון גל

הדס רון גל, פסיכולוגית חינוכית מומחית , מובילה את פורום אמפטי"ה במשותף עם ד"ר דרור אורן. מדריכה, מייעצת, מטפלת בילדים ובהורים, מלווה מסגרות וצוותים חינוכיים ופארא-רפואיים, מרצה ומעבירה סדנאות במסגרת שירותים פסיכולוגיים וארגונים שונים. בעלת רקע תיאורטי וקליני במגוון שיטות ומודלים בפסיכולוגיה בכלל ובתחום העבודה הטיפולית עם הורים בפרט. בעלת קליניקה בכוכב יאיר, רעננה וכן עובדת אונליין. קישור לאתר

ד"ר דרור אורן (PhD)

ד"ר דרור אורן (PhD) פסיכולוג קליני וחינוכי, מדריך מומחה בשני התחומים. מוביל את פורום אמפטי"ה במשותף עם הדס רון גל. מדריך בחטיבות הקלינית והחינוכית, בעל דוקטורט לפילוסופיה, מרצה בארץ ובעולם, מלמד ומדריך בתוכניות לפסיכותרפיה באוריינטציה פסיכואנליטית באוניברסיטאות חיפה ותל אביב ובלימודי פסיכולוגיה חינוכית בתל-חי. מומחה לעבודה טיפולית עם הורים ומפתח המודל לטיפול דינמי בהורים. מחבר "הורות במחשבה שנייה" (פרדס, 2015), "הורות יחידנית- לגדל ילד לבד" (רסלינג, 2018), מפתח שותף ל"מדברים גירושים" (IGS, 2018).
קליניקה לטיפול ולהדרכה בכרמיאל. קישור לאתר

מטרות פורום אמפטיה:

  • יצירת מענה בהכשרה מקצועית ובקידום המקצוע של פסיכולוגים ומטפלים מוסמכים כאנשי מקצוע ולחזקם כמומחים לתחום העבודה המגוונת עם הורים והורות (פנים)
  • פיתוח, העמקה והרחבה של תפיסת ההורות, הבנתה, והבנת הדמויות של הילד, ההורה, ומרחב היחסים, עבור אנשי מקצוע (כאנשי חינוך, רפואה, פארא-רפואה ואחרים) העובדים עם הורים
  • הגברת נוכחותם, תרומתם והשפעתם של פסיכולוגים ומטפלים מוסמכים כמובילים בתחום העבודה הטיפולית עם הורים על כל סוגיה (כלפי חוץ).

מידע על סוגי טיפול בהורים ובהורות

עבודה טיפולית עם הורים מתחלקת למספר סוגים: התערבויות טיפוליות עם הורים, ייעוץ והדרכה, עבודה עם הורים במסגרת טיפול דיאדי או טיפול משפחתי או טיפול בהורים ובהורות. טיפול בהורים ובהורות מתאפיין במיקוד בטיפול בהורים לטובת בעיות הילד או בטיפול בהורים עצמם בטיפול דינמי בהורים. תחום הטיפול בהורים הוא תחום ועולם תוכן טיפולי רחב ומתפתח. יש בו מגוון וסוגיו של התערבויות שחלקן יותר מעשיות וייעוציות, וחלקן מבוססות על הבנה עמוקה של נפש האדם, התפתחות ילדים, יחסים, התקשרות וקשר. חשוב כי הפונים לקבל סיוע, אם הם מבקשים שיהיה מותאם להם לאישיות, לתרבות, לערכים ולעולמם הפנימי, יבחרו במומחים בעלי כישורים היכולים להתאים את גישת ההתערבות להם. 

חזון פורום אמפטיה

ההורות, היא זהות מרכזית בחייו של האדם הבוגר. ההורות, היא גם התפקיד של האדם אשר נדרש לגדל את ילדיו. על כן, כשאנו מתייחסים אל ההורה, נחשוב עליו, על ילדו, על הקשר והיחסים הנרקמים ביניהם. לעתים על האופן בו הצרכים והמענים משתלבים, לעתים תוך דגש על דמות זו, על אחרת, או על מרחב היחסים.

הפורום הפסיכולוגי לטיפול וייעוץ להורים נוצר ושואף להוות ארגון גג לפסיכולוגים ולמטפלים המוסמכים, בתחום העבודה הטיפולית עם הורים והורות. לקדם, לפתח ולהעמיק את ההכשרה בתחום ולהוות בית למגוון תיאוריות לגבי הורות, גישות התערבות ייעוץ, הדרכה וטיפול, שהינן מעמיקות ואינטגרטיביות ונותנות מענה לצרכי הפסיכולוגים והפסיכותרפיסטים המקצועיים בשדה הציבורי ובקליניקה הפרטית. אנו רואים בראיה כוללת ומקיפה, מעודכנת במחקר ובמודלים הטיפוליים כמובילים את התחום הטיפולי והיישומי בשדה ומעוניינים בפיתוח וקידום הרמה המקצועית בתחום זה.

במקביל, אנו מזהים את הצורך הגובר בקרב הורים, לפעול לשיפור הורותם, בתוך החברה רבת האתגרים, האפשרויות והמורכבויות של תקופתנו. כאנשי מקצוע המעורבים בחברה, אנו רואים את החשיבות לפיתוח תחום הסיוע להורים ולהורות בחברה בישראל.

פעולת הפורום נובעת מתוך ההבנה כי רק מתוך הרחבה והעמקה של תחום העבודה הטיפולית עם הורים ניתן יהיה לתת שירות ומענה טיפולי רחב ומקצועי שיסייע להורים להיטיב את הורותם ולשפר בכך את השירותים הניתנים בחברה לאוכלוסיית ההורים.

לשם כך פורום אמפטיה יעסוק ב:

  1. יצירת מענה בהכשרה מקצועית ובקידום המקצוע של פסיכולוגים ומטפלים מוסמכים כאנשי מקצוע ולחזקם כמומחים לתחום העבודה המגוונת עם הורים והורות (פנים)
  2. פיתוח, העמקה והרחבה של תפיסת ההורות, הבנתה, והבנת הדמויות של הילד, ההורה, ומרחב היחסים, עבור אנשי מקצוע (כאנשי חינוך, רפואה, פארא-רפואה ואחרים) העובדים עם הורים
  3. הגברת נוכחותם, תרומתם והשפעתם של פסיכולוגים ומטפלים מוסמכים כמובילים בתחום העבודה הטיפולית עם הורים על כל סוגיה (כלפי חוץ).

בכדי לייצר מהלך ארוך טווח שכזה צריך ליצור שותפויות עם גופים שפועלים למען קידום המעמד המקצועי של העוסקים בבריאות הנפש בקהילה, במשרדי הבריאות החינוך והרווחה וגופים שיתמכו בהרחבה ובשיפור מתן שירות טוב לאוכלוסיית ההורים בכלל ולאוכלוסיות ההורים הנזקקות בפרט.

הצטרפות לרשימת דיוור

לפסיכולוגים ופסיכותרפיסטים
לאנשי מקצוע
להורים

הצטרפות לרשימת דיוור

לפסיכולוגים ופסיכותרפיסטים
לאנשי מקצוע
להורים